موتور گیربکس

 • موتور گیربکس های جرثقیلی و صنعتی
 • انواع گیربکس های شفت مستقیم، شفت بغل
  • هالو شفت و فلنچ دار، دو سر شفت
  • دارای دورهای متغییر و ثابت
   • در قدرت های 0.22 کیلو وات تا 37 کیلو وات
   • دارای سیستم های AC,DC,Slipring
    • در کلاس های محافظتی متفاوت

موتور گیربکس

موتور گیربکس

موتور گیربکس

موتور گیربکس

بطور کلی یک موتور گیربکس از ترکیب یک الکتروموتور و گیربکس کاهنده دور تشکیل شده است. در صنعت از گیربکس هایی که گیربکس متصل به موتور، افزاینده دور خروجی باشد به ندرت استفاده  می شود. درحقیقت به دلیل اینکه گیر بکس مانند یک مبدل گشتاور عمل کرده و این فرصت را برای موتورهای کوچک به وجود می آورد که گشتاورهای بزرگی تولید کنند و در نتیجه می توانند گشتاوری بالا در سرعت کم را تحویل دهند.

معمولا تعیین سرعت و گشتاور در شفت خروجی گیربکس، دو عامل مهم هنگام انتخاب و خرید موتور گیربکس است. همچنین با ترکیب یکی از انواع گیربکس نود درجه یا گیربکس شفت مستقیم با یک موتور، می توان یک موتور گیربکس تهیه کرد. افزون بر این می توانید موتور گیر بکس های سرهم را در بازار پیدا کنید.

red موتور گیربکس moto1

رایج ترین نوع موتور گیربکس در بازار

برای انتخاب موتور گیربکس می توان از موتورهای AC و DC استفاده کرد. بسته به نوع موتور مورد استفاده در اتصال موتور گیربکس، این موتورها به دو دسته موتورهای دنده  AC  و DC تقسیم می شوند.

افزون بر این، یکی دیگر از روشهای رایج طبقه بندی، طبقه بندی بر اساس نوع گیربکس مورد استفاده است. گیربکس های رایج موجود در بازار شامل موتور گیربکس شفت مستقیم ساده، شفت مستقیم هلیکال، حلزونی، آویز، خورشیدی.

البته هر کدام از این گیربکس ها مزایا و معایب خود را دارد. به عنوان مثال، ظرفیت گشتاور گیربکس های هلیکال بالاتر از گیربکس های ساده است. علاوه بر این، این نوع گیربکس ها سر و صدای کمتری تولید می کنند. از طرف دیگر گیربکس های مارپیچ یا حلزونی در محدوده گشتاور پایین بهترین عملکرد را دارند و برای کاهش سرعت بسیار بالا مناسب هستند.

یکی دیگر از روشهای طبقه بندی موتور گیربکس، طبقه بندی آنها بر اساس شناسه فیزیکی آنها است. به عنوان مثال، در نوعی که موتور گیربکس مستقیم معروف است، محور گیربکس موازی محور موتور است. در نوع دیگر که به نود درجه معروف است، شفت خروجی با محور موتور زاویه ۹۰ درجه تشکیل می دهد.

red2 موتور گیربکس moto2

نحوه خریداری مناسب ترین موتور گیربکس

در کل می توان گفت گشتاور خروجی و سرعت خروجی مهمترین عوامل هنگام انتخاب و خرید موتور گیربکس است. به طور خلاصه، در ۴ مرحله می توانید یک موتور دنده مناسب برای پروژه خود انتخاب کنید. این مراحل شامل موارد زیر است

 • مرحله اول تعیین نیازهای فنی پروژه
 • مرحله دوم انتخاب موتور مناسب
 • مرحله سوم تعیین موتور و گیربکس، موتور و گیربکس به صورت جدا از هم
 • مرحله موتور گیربکس سرهم
 • مرحله چهارم توجه به شرایط محیطی

چگونگی استفاده از موتور گیربکس ها برای کنترل موقعیت

موتور گیربکس ها همچنین می توانند در پروژه های کنترل موقعیت مانند بسته بندی یا جابجایی مواد که باید بلند شوند یا در مکان خاصی قرار گیرند استفاده شوند.

ویژگی های پروژه مربوطه دقت مورد نیاز موتور گیربکس را تعیین می کند. به عنوان مثال، اگر یک بازوی روباتیک قرار است جعبه را روی پالت ها قرار دهد ، نیازی به دقت زیادی ندارد، اما در برخی موارد به دقت یک هزارم اینچ نیاز دارد.

تقریباً از همه موتور گیربکس می توان در کنترل موقعیت استفاده کرد و مهم ترین مسئله این است که برای کنترل موقعیت چه میزان دقت مورد نیاز است.

حالا این سوال مطرح می شود که نوع گیر بکس چرا از اهمیت زیا دی برخوردار است. لقی گیربکس یکی از عامل نادرستی های اصلی در کنترل موقعیت گیربکس است. بنابراین اگر دقت موقعیت یابی در پروژه شما بسیار مهم است، باید موتور گیر بکسی را انتخاب کنید که کمترین میزان لقی را داشته باشد.

red موتور گیربکس moto3

نحوه کاهش لقی خروجی موتورگیربکس

برای این که موتور گیربکس بتواند گشتاور بیشتری تولید کند از گیربکس برای کاهش سرعت استفاده میکند. بادر نظر گرفتن گشتاور خروجی، نوع گیربکس مورد استفاده در آن نیز بر مواردی مانند سطح صدا و همچنین دقت تأثیر مستقیم دارد.

در واقع، یکی از شایع ترین علل عدم دقت در گیربکس، میزان لقی در گیربکس است. در پایان با کم شدن میزان لقی، منجر به دقت بیشتر در موتور گیربکس می شود. برای این منظور می توان از سیستم های آنتی بکلش (Anti Backlash) استفاده کرد و یا بار را به صورت عمودی قرار دهید یا برای از بین بردن لقی از فنر استفاده کنید.

جمع بندی

بازرگانی محمود قراچورلو عرضه کننده موتور گیربکس با بهترین کیفیت به مشتریان است. این محصول از مواد با کیفیت بالا ساخته شده است تا در سالهای آینده در خدمت شما باشد. با استفاده از تکنولوژی روز و با توجه به مشتریان طراحی شده است. بازرگانی  محمود قراچورلو  نیازهای شما را برآورده می کند و کیفیت عالی را با هزینه مقرون به صرفه ارائه می دهد.