سیم بکسل بالابر ساختمانی
۲۴ اسفند , ۱۳۹۹
چرا سیم بکسل را از فلز می سازند؟
چرا سیم بکسل را از فلزات آهنی می سازند؟
۲۵ فروردین , ۱۴۰۰

سیم بکسل تاور

سیم بکسل یا همان طناب فولادی کاربردهای متنوع در صنایع مختلف دارد. اما اگر بخواهیم تعریفی کلی از طناب فولادی ارائه کنیم باید بگوییم که یک  بدنه واحد متشکل از مجموعه ای از مفتول های فولادی یک سیم بکسل را ایجاد خواهد کرد.

سیم بکسل تاور سیم بکسل تاور سیم بکسل تاور 15

نحوه تشکیل سیم بکسل

چندین استرند یا رشته دور تا دور بخشی مرکزی که هسته سیم بکسل یا مغزی آن  نامیده می شود، مارپیچ وار تابیده شده اند. همان طور که گفتیم سیم بکسل از تابیده شدن چندین رشته به دور هسته مرکزی به وجود می آید، اما هر رشته متشکل از چند مفتول است که به دور یک مفتول مرکزی به صورت مارپیچ تابیده شده اند.

نوع تاب طناب های فولادی می‌تواند به دو صورت لنگ و معمولی باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

سیم بکسل تاور سیم بکسل تاور 14

 طنابهای فولادی با تاب لنگ

در این نوع از تابیدن سیم بکسل، جهت تاب رشته ها به دور هسته مرکزی سیم بکسل با جهت تابیدن مفتول های هر کدام از رشته ها یکسان خواهد بود.

سیم بکسل های دارای تاب لنگ دارای مقاومت بیشتری نسبت به سیم بکسل هایی هستند که به صورت معمولی تابیده شده اند. نکته مهمی که در مورد کار با سیم بکسل های دارای تاب لنگ وجود دارد، این است که باید مراقب بود که در هنگام کار سیم بکسل باز نشده یا گره نخورد.

در حقیقت به دلیل همسان بودن جهت تابیدن هر کدام از رشته ها و مجموعه رشته ها به دور هسته مرکزی سیم بکسل احتمال باز شدن این نوع طناب فولادی زیاد خواهد بود که برای جلوگیری از چنین موردی هر دو سر طناب باید مهار شود.

طناب های فولادی دارای تاب معمولی

وقتی که جهت تابیدن مجموعه رشته های سیم بکسل به دور هسته مرکزی، مخالف جهت تابیدن مفتول های مربوط به هر کدام از رشته ها باشد، باید گفت که طناب فولادی از تاب معمولی برخوردار است. این نوع از سیم بکسل مقاومت خوبی در برابر تغییر شکل، لهیدگی، فشار، باز شدن و گره خوردن از خود نشان می دهد.

اما مقاومت این نوع از سیم بکسل در برابر عواملی مانند ساییدگی، کمتر بوده و قابلیت انعطاف آنها هم نسبت به سیم بکسل های دارای تاب لنگ، کمتر خواهد بود.

سیم بکسل تاور سیم بکسل تاور 13

مقایسه سیم بکسلهای با تاب معمولی و تاب لنگ

نکته قابل توجه این است که استفاده از سیم بکسل دارای تاب معمولی، آسانتر خواهد بود. در حقیقت کاربرد آنها در اکثر صنایع متداولتر است. اما در مواردی که مقاومت بالا در برابر سایش از اهمیت بالایی برخوردار باشد، سیم بکسلهای با تاب لنگ جایگزین سیم بکسل های با تاب معمولی خواهند بود.

سیم بکسل تاور

از موارد مهمی که در سیم بکسل های تاور وجود دارد این است که این سیم بکسل ها باید دارای کیفیت و ضریب ایمنی بالایی باشند تا بتوانند به خوبی در صنایع مختلف به کار گرفته شوند. این نوع از سیم بکسل ها باید در برابر عواملی مانند تابیدگی و ساییدگی از مقاومت بالایی برخوردار باشند. سیم بکسل های تاور به سیم بکسل های نتاب نیز معروف هستند و این نامگذاری به دلیل بافت خاصی است که برای تهیه آنها مورد استفاده قرار گرفته است.

سیم بکسل تاور سیم بکسل تاور 12

وجود چنین بافت خاصی در سیم بکسل تاور باعث جلوگیری از تابیدگی و پیچیدگی خواهد شد و همچنین با ایجاد مقاومت بالا در برابر سایش باعث بالا رفتن طول عمر این نوع از سیم بکسل خواهد شد.

اگر قصد تهیه سیم بکسل تاور یا نتاب را برای زمینه صنعتی و یا کاربرد خاص دیگری دارید، میتوانید برای آگاهی از قیمت ها و همچنین دریافت مشاوره خرید با کارشناسان ما در بازرگانی محمود قراچورلو تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *