پروژه شیشه آبدیده
۱۲ دی , ۱۴۰۲
جرثقیل-سقفی
لیست قیمت جرثقیل سقفی برقی دست دوم
۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۳

نحوه محاسبه swl سیم بکسل

سیم-بکسل

یکی از صنایعی که در دهه های اخیر در جهان پیشرفت چشمگیری داشته است صنعت سیم بکسل است. در ابتدا در صنایع از زنجیر هال و طناب ها استفاده میشد ولی کاملا قابل انتظار است که آن ها مقاومت کافی در برابر فشار های بالا داشتند و می توانستند که فشار های بالا را تحمل کنند. همچنین نمیتوانستیم از آن ها در همه محیط ها و مکان ها استفاده کنیم. بعد از اختراع سیم بکسل به دست یک مهندس معدن لالمانی همه چیز به طرز چشمگیری تغییر کرد. سیم بکسل ها رشته های فولادی به هم تابیده شده هستند که میتوانند از نظر تعداد مفتول و نوع مغذی و نحوه به هم تابید شدند با هم تفاوت داشته باشند. با همه گیر شدن استفاده از سیم بکسل در صنایع انواع آنها نیز شروع به تولید شده اند  به این صورت که دیگر می توانستیم انواع آنها را در انواع مکان و در کاربرد های متفاوت استفاده کنیم.

همچنین بخوانید :جرثقیل جفت پل

برای مثال بعضی از این سیم بکسل ها دارای انعطاف بالایی هستند که میتوان آنها را در مکان های استفاده کرد که نیازمند این هستیم که سیم بکسل خم شود. یا سیم بکسل های روکش دار که در مکانهایی که رطوبت محیط بالا است ایتفاده میشود تا از زنگ زندگی آنها جلوگیری شود. امروز ما در بازرگانی محمود قراچورلو با ما همراه باشید تا دقیق تر به این محصول مهم و پر کاربرد بپردازیم و پس از ان نگاهی کنیم به نحوه محاسبه ميزان بار مجاز و ظرفیت ایمن سیم بکسل بیندازیم

سیم-بکسل نحوه محاسبه swl سیم بکسل         2

محدوده بار كاري(WLL)

بیشترین باری که یک دستگاه یا ابزار بتواند از زمین بلند کند یا آن را پایین بیاورد و یا آن را در حالت معلق نگه دارد محدوده بار کاری ویل گفته میشود. باید توجه داشت این محدوده در انجام بیشتر کارها ایم نمی باشد و بهتر است که از حداکثر توان دستگاه استفاده نشود زیرا امکان خراب شدن یا حتی افتادن بار نیز وجود دارد.

Wll یکی از کمیت های فیزیک است. از این کمیت برای محاسبه مقاومت کششی سیم بکسل استفاده می شود. Wll مخفف کلمه ی working load limit است که این به معنای محدوده بازگذاره امن است. بهتر است بدانید با افزایش سایز سیم بکسل Wll نیز به صورت مستقیم افزایش می یابد.

این کمیت بر حسب N/m نیوتن بر متر است. تفاوت Wll با تنسایل این است مقدار تنسایل به سایز بستگی ندارد. و تنسایل با افزایش قطر سیم بکسل افزایش می یابد.

مقدار WLL یک ضریب امنیتی است که با Safety factor بیان می شود. هر چقدر قطر سیم بکسل افزایش می یابد، شعاع سیم بکسل نیز افزایش می یابد،به این ترتیب با افزایش قطر مقدار Wll به صورت تساعدی افزایش می یابد.

با استفاده از Wll می توانید سیم بکسل مناسب صنایع خود را استفاده کنید. هر چقدر مقدار Wll بیشتر باشد، مقاومت کششی و به طور کل مقاومت سیم بکسل افزایش می یابد.

افزایش Wll باعث افزایش ایمنی و کاهش خطر خرابی یک سازه می شود. ضریب ایمنی در مورد تجهیزات ایمنی و حفاظت از سقوط بسیار مهم است. اگر یک ساختار شکست بخورد، خطر آسیب و مرگ و ضرر مالی وجود دارد.

از این رو قبل از ساخت سازه ضریب ایمنی توسط مهندسان هنگام طراحی سازه مورد ارزیابی قرار میگیرد. به این ترتیب اطمینان کافی حاصل می شود که ایمنی سازه کافی است.

بار كاري ايمن(SWL)

بیشتری باری که برای یک دستگاه و یا ابزار توسط بازرس معتبر تایید میشود و دستگاه میتواند تا آن حد مجاز بار حمل کند محدوده ایمن یا اس دبلیو ال گفته میشود. این محدوده ضریب ایمنی بیشتری نسبت به محدوده کاری ویل دارد و منطقا همیشه این مقدار از مقدار ویل کمتر می باشد.

ضریب ایمنی چیست؟

به نسبت نیروی از هم گسیختگی به بار مجاز ضریب ایمنی می گویند.بار کار ایمن (SWL) گاهی اوقات به عنوان بار کاری معمولی (NWL) گفته می شود . SWL حداکثر نیروی ایمنی است که یک قطعه تجهیزات بالابر، دستگاه بالابر یا لوازم جانبی می تواند برای بلند کردن، تعلیق یا پایین آوردن یک جرم معین بدون ترس از شکستن اعمال کند. این مقدار کمیت معمولاً توسط سازنده روی تجهیزات علامت گذاری می شود.

استحکام گسیختگی چیست؟

مقدار نیرویی که یک جسم قبل از شکست و از هم گسیختگی تحمل می کند. SWL= B.S / S.F

استحکام گسیختگی حداکثر نیرویی است که یک جسم می تواند قبل از از کار از هم پاشیدن، پاره شدن و یا شکستگی تحمل کند. این یک معیار بسیار مهم در مهندسی و ایمنی است و اطمینان می دهد که مواد می توانند تا چه اندازه بار را تحمل کنند و در نتیجه خارب شوند. این موجب می شد که کارکنان در استفاده از سیم بکسل یا موارد نظیر آن با در نظر گرفتن ظرفیت آن از آن استفاده کنند. به طور کل درک این موضوع می تواند به معنای تفاوت بین سازه ای باشد که محکم می ایستد یا در برابر فشار از هم می پاشد.

تقسیم بندی سیم بکسل ها از نظر مغزی

مغزی سیم بکسل در وسط سیم بکسل قرار میگیرد تا هنگامی که سیم بکسل ها مورد کشش و فشار قرار می گیرند این ناحیه باعث شود که مفتول های اطراف حالت خود را از دست ندهند. سیم بکسل ها بر حسیب کاربردی که دارند می توانند مغزی های متفاوتی داشته باشند تا به آنها ویژگی های متفاوتی بدهند. این مغزی ها معمولا به دو دسته تقسیم میشوند:

 •   سیم بکسل هایی با مغزی های کنفی یا آزبست یا پلی پروپن
 •   سیم بکسل با مغزی فولادی

همچنین بخوانید : سیم بکسل استاندارد

سیم-بکسل نحوه محاسبه swl سیم بکسل         4

لایه داخلی فیبری کنفی یا fiber main core چیست؟

این نوع فیبر از درختان  مانیلا و آزبست و پلی پروپین تشکیل می شود و قبل از اینکه این سیم ها داخل سیم بکسل قرار بگیرند به روغن آغشته می شوند این کار به این دلیل است که از زنگ زدگی سیم ها جلوگیری شود و سیم ها بتوانند به راحتی بر روی یکدیگر بلغزند این الیاف خاصیت انعطاف پذیری خوبی به سیم بکسل ها می دهد ولی متاسفانه در مقابل فشار زیاد و کشیدگی و له شدگی مناسب نیستند برای این مواقع می توان از پنبه و پلی پروپیلن که از پنبه طی عملیات پیچیده تولید میشوند استفاده کنیم. سیم بکسل مغزی کنفی را در در کارخانه داخل حوضچه مخصوص پر از روغن به مدت ۳-۲ ساعت در درجه حرارت ۱۰۰-۸۰ درجه سانتیگراد حرارت می‌دهند تا روغن رقیق گردیده و کنف خاصیت روغن پذیری داشته باشد.

اگر شما از انواع سیم بکسل ها استفاده کنید  هنگامی که سیم بکسل تحت فشار قرار میگیرد باعث میشود که مقداری از روغنی که درون مغزی سیم بکسل ها قرار دارد به بیرون از ان نشت کند و از آن خارج شود این امر باعث میشود که نه تنها توسط این روغن تمام مفتول ها سرویس شوند بلکه از زنگ زدگی آنها نیز جلوگیری میکند و باعث میشود که عمر بیشتری نسبت به انواع دیگر سیم بکسل ها را داشته باش. این جا است که شما باید خودتان بسنجید که برای چه کاری به چه نوع سیم بکسلی نیاز دارید زیرا در انتخاب سیم بکسل میتوان بر اساس کاربردی که از آن انتظار داریم اولویت های خود را رتبه بندی کنیم.

سیم-بکسل نحوه محاسبه swl سیم بکسل         3

همچنین بخوانید : چرا سیم بکسل را از فلزات آهنی می سازند؟

حرف آخر

در این مقاله از بازرگانی محمود قراچورلو به نحوه محاسبه ميزان بار مجاز و ظرفیت ایمن جرثقیل  و سعی کردیم که اشاره ای هم به انواع مغززی سیم بکسل بپردازیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. بازرگانی محمود قراچورلو با سالها سابقه درخشان در فروش جرثقیل سقفی و سیم بکسل و جرثقیل دستی و …. آماده خدمتگزاری به مشتریان عزیز خود میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *