جرثقیل-سقفی
لیست قیمت جرثقیل سقفی برقی دست دوم
۵ آبان , ۱۴۰۱
چک لیست
چک لیست جرثقیل های برقی
۱۲ آبان , ۱۴۰۱

آهنربا های الکتریکی جرثقیل های صنعتی

آهنربا

جرثقیل های صنعتی در صنایع امروز یکی از بیشترین سهم ها را در میان ابزار آلات صنعتی دارد و یکی از مهم ترین نقش را ایفا می کند.و به طوری که هر یکی از مراکز صنعتی حالا مهم نیست بزرگ یا کوچک برا پیش بردن اهداف خود با سرعت بالا نیاز به جرثقیل های صنعتی دارند. این جرثقیل ها که انواع مختلفی دارند به صنعتگران کمک میکند که با سرعت خیلی بیشتر و با بکارگیری نیروی کار کمتر و. بصورت ایمن به جابجایی بارها بپردازند. شایان به ذکر است که این جرثقیل ها با دارا بودن انواع مختلف می توانند در مکان های مختلف کاربرد داشته باشند. برای مثال جرثقیل های سقفی با دارا بودن انواع تک پل و دو پل میتوانند در انواع مکان ها با هر مسافتی و با هر ارتفاعی کاربرد داشته باشند. یکی دیگر از عواملی که نقش مهمی در آسان کردن بالا و پایین بردن و جابجایی اجسام سنگین در صنایع دارد اتصالاتی است که با استفاده از آن اجسام و بار ها را به جرثقیل متصل میکنند برای بالا کشیدن آنم استفاده میکنند. این اتصالات انواع مختلفی دارد که نسبت به باری که قرار است بلند کنیم آنها را انتخاب میکنیم. از انواع اتصالات میتوان از : زنجیر و قلاب و آهن ربا و چنگک و …. نام برد.

مطالب مرتبط: انواع قلاب جرثقیل سقفی

امروز ما قصد داریم در بازرگانی محمود قراچورلو به بررسی اتصالات آهنربایی جرثقیل های صنعتی بپردازیم. این نوع اتصالات یکی از پرکاربرد ترین اتصالات بخصوص در مراکز صنعتی هستند که تولید و کار آنها با فلزات سروکار دارد. اگر شما هم قصد دارید که برای جرثقیل های خود اهن ربای الکتریکی صنعتی تهیه نمایید و یا علاقه مند هستید امروز با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق تر به این موضوع بپردازم.

آهنربا2 آهنربا های الکتریکی جرثقیل های صنعتی       2

مطالب مرتبط: سیم بکسل روکشدار بدنسازی

درباره آهن ربا های الکتریکی:

این آهنربا ها به نسبت کار که قرار است انجام دهند دارا اندازه ها و توان های متافوئتی هستند. به این نوع آهنربا ها آهنرباهای الکتریکی و یا موقت هستند به این دلیل که قطع و وصل کردن جریان الکتریکی می توان خاصیت مغناطیسی آنها را نیز قطع و وصل کرد و یا با تغییر مثبت و منفی می توان قطب های آن را تعویض کرد. این نوع آهنرباهای صنعتی در مواردی چون موتور ها , مبدل های الکتریکی , قفل های مغناطیسی , جرثقیل مغناطیسی , سیستم تعلیق مغناطیس در قطارهای پر سرعت و… کاربرد دارد .

در زمان های قدیم برای بلند کردن همه اجسام از زنجیر و قرقره برای سیم بکسل یا انتقال بار استفاده میشد که باعث برهم خوردن تعادل بار می شد ولی امروزه ما دارای روش های آسان تر و ایمن تری هستیم که می توان از آنها به راحتی استفاده کرد یکی از این روش ها همین آهنربا های الکتریک هستند ه میتوان از ان ها برای بلند کردن و جابجایی فلزات که بر پایه آهن هستند مانند تسمه ها , شمش ها , بارگیری انواع میله های فولادی  و انواع سازه های فلزی که توسط آهنربای جرثقیل خاصیت کششی پیدا می کنند همچنین در صورت استفاده از گیره و یا زنجیر باعث اتلاف وقت میشود استفاده می کنند .

آهنرباهای الکتریکی در واقع از یک سیم پیچ تشکیل شده اند که با وصل و قطع کردن جریان الکتریکی الکترون ها در یک طرف جمع میشوند و باعث به وجود آمدن جریان مغناطیسی می شوند. واضح است که با کمن  زیاد کردن شدت جریان می توان توان نیروی مغناطیسی آهن ربا را نیز کم و زیاد کرد.

اهنربا-3 آهنربا های الکتریکی جرثقیل های صنعتی       3

مزایای دستگاه لیفت

دستگاه مگنت دستی یا استفاده از نیروی مغناطیسی خود قابلیت جابه جایی اجسام فلزی سنگین را بدون جوش دادن قلاب و یا استفاده از زنجیر و یا تسمه دارا است این محصول دارای ویژگی هایی سبکی و کم وزنی , کاربرد و عملکرد آسان , نیاز نبودن به برق و باتری و ایمنی بالایی است  .

در نتیجه در حالت کلی ظرفیت مگنت به سه عامل زیر بستگی دارد:

۱-ظرفیت اسمی مگنت صنعتی

۲- ضخامت فلز

۳- شکل و میزان تخت و مسطح بودن فلز

مطالب مرتبط: نحوه محاسبه swl سیم بکسل

اهرنربا4 آهنربا های الکتریکی جرثقیل های صنعتی        4

متریال استفاده شده در آهنربای های الکتریکی

آهنرباها ی به کار رفته در لیفت مگنت از آلیاژ نئودیوم هستند  نئودیوم آهنربایی میباشد که  که در استفاده در مدت زمان طولانی خاصیت مغناطیسی داشته و از نیروی مغناطیسی آن چیزی کاسته نمی شود همچنین هزینه کمتری نسبت به آهنربای کبالت و ساماریوم داراست.

در ساخت جرثقیل از چه نوع آهنربایی استفاده می شود؟

جرثقیل ها در واقع ماشین هایی مرتفع در حالت سازه یا دکل ها هستند که توسط طناب، زنجیر دنده و قلاب ها برای بالا و پایین بردن و حمل بار های سنگین وزن مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار حمل بار از اجزای متفاوت و مهمی تشکیل شده است که می توان به موارد قابل توجه زیر اشاره کرد:

بوم جرثقیل

بخش بوم یا تلسکوپ از مهم ترین اجزای جرثقیل در حمل بار های سنگین است که وظیفه تحمل و انتقال بار های سنگین را به عهده دارد. این اجزا از آلیاژ ها و فولاد های بسیار مقاومی تشکیل شده است که در بالای جرثقیل برای حمل تجهیزات بسیار سنگین از جمله لیفتراک ها و کامیون ها در دو نوع زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

بوم هیدرولیک (Hydraulic boom)

این بوم با ساختار تلسکوپی شامل مدار هیدرولیکی است که حمل و انتقال بار را که با استفاده از اصل پاسکال طراحی شده است، به عهده دارد. استفاده از این بوم نسبت به سایر بازو ها بسیار آسان ر بوده و با قیمت نسبتا بالاتری به دست می آید.

بوم مشبک (Lattice boom)

این بوم ها از جنس فولاد به صورت شبکه بندی در بازار این حوزه به فروش می رسند که با جوش دادن به یکدیگر متصل می شوند. این ساختار در بوم ها باعث استحکام بالا و تحمل بار با وزن های بالا شده است که بیشتر در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

وینچ جرثقیل

وینچ جرثقیل در واقع از قرقره های فولادی بزرگ کابلی متصل به یک واحد محرک دنده است که توانایی حمل بار های سنگین را به عهده دارد. این اجزا در در پایین بوم جرثقیل قرار گرفته و با کابل سیم فولادی، سنگینی کافی را برای اجرای طول بوم جرثقیل فراهم می کند.

دنده جرثقیل

دنده جرثقیل ابزاری در زیر کابین برای چرخش در زاویه های تعریف شده است که به طور معمول بیشتر در جرثقیل های کامیونی استفاده می شود. این اجزا در جعبه دنده ها بالا بوده و با سر و صدای کم و جنس فولادی باعث دوام بالا می شود.

قلاب جرثقیل

قلاب در حالت کلی نقطه اتصال جرثقیل و بار است که نقش بسیار مهمی در حمل و جا به جایی بار دارد. قبل از استفاده از قلاب ها به صورت حتمی باید تست های لازم به دلیل حفظ جان و ایمنی کارکنان آن محیط انجام شود. این قلاب ها در انواع مختلفی نسبت به وزن بار وجود دارند که نسبت به نیاز و وزن مشخص شده تهیه می شوند.

ستون جرثقیل

این اجزا در جرثقیل به شکل یک تیر توسط یک ستون با پل به زمین متصل شده است. این اجزا قابلیت چرخش در ۱۲۸۰ الی ۳۶۰ درجه را داشته و می تواند به جلو یا عثب نیز حرکت کد. این اجزا نیز در حمل بار هایی با وزن بالا و محیط های آزاد و مرتفع بسیار کاربردی است.

جرثقیل های مگنتی یا همان جرثقیل های مغناطیسی با استفاده از آهنرباهای قوی در حمل فلزات بسیار پرکاربرد بوده و برای انتقال آهن آلات مورد استفاده قرار می گیرد. این ماشین حمل بار از طریق نیروی الکترومغناطیس ناشی از آهن ربا با جذب فلزات به خود بالا و پایین کردن این تجهیزات و عوامل دیگری از جمله موارد زیر را بسیار آسان کرده است.

 • در کارخانه های فولاد و آهن برای حمل و جا به جایی
 • در صنعت ضایعات برای جمع کردن قراضه های فلزی
 • در صنعت جوشکاری برای جمع آوری تراشه ها فلزی
 • در صنعت آهنگری برای جا به جایی آهن آلات و جمع آوری زباله های فلزی

قدرت یک آهنربا در جرثقیل های مغناطیسی به چه چیز هایی بستگی دارد؟

جرثقیل های مغناطیسی همانند سایر ماشین های بالابر برای حمل و انتقال بار با وزن بالا مورد استفاده قرار می گیرند که تنها فرق عمده این جرثقیل ها در بخش قلاب یا همان بالا بر است.  قلاب در این جرثقیل ها با مهر و پیچ در یک پوششی از جنس چدن تشکیل شده است که دور آن را با آهن ربا حصار کرده اند.

در این ماشین های بالابر نوع و میزان تحمل بار به آهنربای این جرثقیل بستگی داشته و حتما باید تحمل آهنربا را به اندازه وزن آیتم های فلزی تنظیم شود. همچنین برای افزایش قدرت جرثقیل های مگنتی می توان محصولات فلزی را با چرخاندن از محور افقی به عمودی انجام داد که بسیار تاثیر گذار است.

جرثقیل مغناطیسی

جرثقیل های مغناطیسی یا مگنتی با عنوان بهترین حرثقیل دنیا به صورت ماشین های بالابر کنترل از راه دور هستند که بیشتر برای حمل آهن آلات و فلزات مورد استفاده قرار می گیرند. در این ماشین های جرثقیلی اپراتور های با تجربه با تنظیم دقیق قلاب بر روی بار فلزی بارگیری انجام شده و با کنترل بر روی سیستم آهنربا مسیر حرکت و جا به جایی را تعیین می کنند.

در بیشتر مواقع از این ابزار مگنت و جک دنده ای برای جدا کردن تجهیزات فلزی از غیر فلزی استفاده می کنند که مگنت آهن ربایی این جرثقیل ها با جذب فلزات روند این کار را آسان تر می کنند. آهن استفاده شده در ماشین های جرثقیلی از جنس آلیاژ نئودیوم یا آلیاژ هایی چون کبالت و ساماریوم بوده عملکرد ضعیف تری را نمایان می کنند.

قیمت جرثقیل های مغناطیسی

از زمان های گذشته برای جا به جایی بار های سنگین وزن از زنجیر و قلاب ها استفاده می شود که امروزه با پیشرفت علم در این صنعت ماشین هایی پیشرفته به عرصه آمده اند که بسیار روند این کار را آسان کرده اند. جرثقیل های مغناطیسی از جمله از این ماشین های بالابر هستند که بیشتر در صنعت آهن آلات مورد استفاده قرار می گیرند.

ماشین های مگنتی با جریان الکتریکی توسط میدان مغناطیسی حمل و جا به جایی فلزات بسیار سنگین را بسیار آسان کرده و باعث کاهش صدمات و آسیب های حین انتقال و افزایش روند کاری در این حوزه ها شده است.با توجه به نوسانات بالا در بازار، قیمت این ماشین های مگنتی نیز نسبت به سال های اخیر بسیار افزایش پیدا کرده است. برای مشاوره خرید جرثقیل واستعلام قیمت های به روز ماشین های جرثقیلی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

حرف آخر

در این مقاله از بازرگانی محمود قراچورلو سعی کردیم که مبحث اتصالات اهن ربا های الکتریکی بپردازیم همانطور که گفته شد این نوع اتصال از پرکاربردترین آنها است که شما میتوانید با هر ابعاد و توانی که باز داری بد آن ها را خریداری نمایید و از آن استفاده کنید. بازرگانی محمود قرار چورلو  با دارا بودن سال سابقه درخشان در زمینه فروش جرثقیل برقی صنعتی و سیم بکسل و ….. خدمتگزار مشتریان عزیز خود میباشد. شما برای ثبت سفارش و یا دریافت راهنمایی درباره خرید و پاسخگویی به سوالات پیش آمده میتوانید با راه هایی ارتباطی که در سایت قرار داده شده است در ارتباط باشید. ممنون که در این مطلب هم همراه ما بودید. امید است توانسته باشیم که رضایت شما را جلب کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *