قلاب
انواع قلاب جرثقیل سقفی
۲۸ شهریور , ۱۴۰۱
بهترین نوع سیم بکسل
۱۸ مهر , ۱۴۰۱

سیم بکسل روکشدار بدنسازی

سیم-بکسل-روکشدار

سیم بکسل یکی از ان اقلامی است که در صنعت امروز و در جاهای مختلف کاربردفراوانی دارد و شما به هر جای مراجعه میتوانید اثار و ردپای ان را مشاهده کنید. سیم بکسل در واقع همان رشته های فولادی است که بهم بافته شده است. تعدا و قطر و نوع بافت این رشته ها در سیم بکسل های مختلف متفاوت است. ههمین تفاوت ها است که باعث میشود سیم بکسل ها دارای کاربد های مختلفی در مکان های مختلفی باشد. شما برای انتخاب سیم بکسل خود باید به مکانی که شما قصد استفاده از ان را دارید را بررسی کنید و نسبت به ان دست به انتخاب بزنید. ما امروز در بازرگانی محمود قراچورلو قصد داریم به بررسی انواع سیم بکل علل خصوص سیم بکلس روکشدار بپردازیم. امید است شما با مطالعه این مقاله بتوانید با چشم باز به انتخاب سیم بکسل خود بپردازید. با ما همراه بشید.

همچنین بخوانید : سیم بکسل استاندارد

سیم بکسل از  ترکیب سه جزء اصلی مغذی، لایه سیم و سیم تشکیل می شود. در ابتدا بجای سیم بکسل از طناب و زنجیر استفاده میشد. ولی بعد ها به دلیل اینکه طناب و زنجیر پاره میشد. در سال ۱۹۸۴ فردی به نام آلبرت که مهندس یک معدن در کوهستان Harz  آلمان بود موفق به ساخت اولین سیم بکسل فولادی شد. بعد ها با گذشت زمان و پیشرفت علم و صنعت انواع مختلف ان تویلد شد.

سیم-بکسل-روکشدار سیم بکسل روکشدار بدنسازی                2

موارد استفاده از سیم بکسل

همانطورکه گفته شد سیم بکسل ها کاربرد های فراوانی دارد سیم بکسل ها در معائن و دچرخه و لیفتینگ و بالا بردن وسایل و جرثقیل ها برقی و پتروشیمی و معادن و کشتی رانی و حمل و نقل و سیم بکسل آسانسور و سد سازی و باندر استفاده میشود.

بخش های اصلی در سیم بکسل

به صورت عمومی در هر وسیله ای چند بخش اصلی وجود دارد، در تمام مدل های سیم بکسل ها هم سه بخش اصلی وجود دارد، این سه بخش عبارت است از:

مفتول: از پیچش چند مفتول به دور هم استرند ایجاد می شود. آهن، فولاد، برنز، فولاد ضد زنگ و … به عنوان مفتول در سیم بکسل استفاده می شود.

استرند: بخشی از سیم بکسل که به حالت مارپیچ مانند به دور هسته آن تابانده می شود.

هسته یا مغزی: بخش اصلی و مرکزی سیم بکسل است.

سیم-بکسل-روکشدار سیم بکسل روکشدار بدنسازی                3

سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل های روکش دار به سیم های فولادی گفته میشود که دارای روکش های پلاستیکی و از جنس یو پی وی سی هستند که در جاهای مختلفی مانند باشگاه های بدنسازیس برای بالا کشین وزنه ها استفاده میشود. همچنین این نوع سیم بکسل هارا میتوان در اتصالات ترمز های ماشین و دوچرخه نیز یافت.

مشخصات فنی سیم بکسل های روکش دار:

عموما سیم بکسل های روکش دار تشکیل یافته از از یک مغزی با ساختار ۷*۷  هستند  که یک مغزی فولادی ۷ مفتوله را تشکیل داده است. که در خارج ان  توسط ۶ استرند که هر کدام از آن دارای ۷ مفتول است. گونه ای  دیگر از شکل های های سیم بکسل روکش دار، سیم بکسل های  ۱۹*۶ با مغزی فولادی میباشد. این گونه سیم بکسل معمولا در سایز های بزرگتر از ۶ میلیمتر در مغزی قرار می گیرند و دارای کاربرد های محدودتری نسبت به سایر سیم بکسل های روکش دار هستند. روکش های  پی وی سی و پلاستیکی این مدل سیم بکسل ها معمولا در رنگ های گوناگونی تولید می گردد که شامل رنگ های مشکی و سفید، شیشه ای، قرمز، سبز، آبی و زرد هستند

همچنین بخوانید : چرا سیم بکسل را از فلزات آهنی می سازند؟

سایز های سیم بکسل های روکش دار:

به دلیل اینکه سیم بکسل های رو کشداررا میتوان به راحتی تهیه کرد و تقریبا هر نوع سیم بکسلی را میتوئان به سیم بکلس روکش دار تبدیل کرد انواع مختلف این ونوع سیم هارا در سایز ه۹ا و رنگهای مختلف با بافت های متنوع و برای کاربرد های گوناگون در بازار میتوان یافت. این سیم ها معمولا با سیم های فولادی ۷ استرند تولید میشود و از محبوب ترین و پچز کاربرد ترین سیم های بکسل رو کشدار میتوان از سیم های ۲و ۳و ۴و ۵و ۶  میلی متری نام برد مه در میان سایز های ۴و ب ۵ با قطر مغزی ۴ میلیمتر و یاز های ۵ و ۶و با قط مغزی ۵ میلیمتر دارای معروفیت و محبوبیت بیشتری هستند و بیشتر به کار میروند.

سیم-بکسل-روکشدار سیم بکسل روکشدار بدنسازی                4

انواع بافت سیم بکسل های روکش دار:

 •  بافت Seale با علامت اختصاری S: در این نوع بافت سیم بکسل روکش دار، سیم های بیرونی سیم بکسل بزرگ و سیم های داخلی کوچک به صورت یکسان در اطراف یک هستۀ سیمی قرار دارد. این نوع بافت در سیم بکسل موجب به وجود آمدن مقاومت بالای سیم بکسل در برابر سایش می شود. همچنین هنگامی که در این نوع سیم بکسل روکش دار از سیم بکسل مغز فولادی یا به اختصار IWRC استفاده می شود، این نوع سیم بکسل مقاومت بالایی در برابر آسیب بر روی درام می شود.
 •  بافت Filler با علامت اختصاری Fi: در این نوع سیم بکسل روکش دار،سیم های کوچک فضاهای بین سیم های بزرگ را پر می کنند. این کار موحب بالارفتن مقاومت سیم بکسل در برابر آسیب دیدگی و افزایش قدرت، انعطاف پذیری و … می شود.
 •  بافت وارینگتون با علامت اختصاری W: در این بافت لایه بیرونی دارای ترتیبی از سیم های بزرگ و کوچک است که انعطاف پذیری و قدرت خوبی را تولید می کند. اما دارای مقاومت سایشی کمتری است و در برابر آسیب دیدگی ضعیف است.

همچنین بخوانید :جرثقیل جفت پل

حرف آخر

در این مقاله کوشیدینم تا یک مطلب جامع برای انتخاب سیم بکسل برای شما تهیه کنیم. ما در بازرگانی محمود قارچورلو در تلاشیم تا بهترین اجناس را با بهترین کیفیت و بروز ترین برند های روز دنیا برای شما فراهم کنیم. امید است که توانسته باشید نظر شما را در این باره جلب کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *