گاورنر
سیم بکسل و گاورنر
۲۱ دی , ۱۴۰۱
جرثقیل برقی چگونه کار میکند؟
جرثقیل برقی چگونه کار میکند؟
۱۰ بهمن , ۱۴۰۱

کاربرد انواع جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل سقفی

امروزه به دلیل صنعتی شدن شهر ها و وابستگی هرچه بیشتر مردم به صنعت های عظیم. درخواست مردم نیز از این صنایع افزایش یافته است. به همین دلیل هم این صنایع باید سرعت تولیدات  و خدمات رسانی خود را افزایش دهند. این امر نیازمند این است آنها به دنبال راه هایی برای آسانتر شدن کار هایبیشان بگردند تا بتوانند سریعتر و راحتر روند کاری خود را به پیش ببرند. در کارخانه جاتو کارگاه ها و مراکز صنعتی همیشه نیازمند حمل وسایل و یا بالا و پایین بردن اجسام معمولا سنگین هستند این کار اگر قرار باشد با نیروی انسانی انجام شود هم تعداد زیادی نیروی انسانی نیاز است هم بعضا توسط انسان قابل انجام نیست. در بعضی از موارد در این صنایع از ابزار هایی مانند لیفتراک ها استفاده میشد ولی این دستگاه برای همه مکان ها و محیط ها مناسب نیستند. چون این ابزار نیازمند یک نیروی انسانی همیشگی و محیط نسبتا بزرگی برای حرکت لیفتراک میباشد. جدا از این برای اجسام حساس و شکستنی نیز دارای ریسک است. به همین دلیل است جرثقیل های برقی به روی کار آمدند. جرثقیل ها انواع مختلفی دارند که برای کار های مختلفی و محیط های مختلفی می تواند به کار برود. به طور کلی جرثقیل ها را با عوامل مختلفی می تواند دسته بندی کرد در صنایع مختلفی نیز کاربرد دارند. صنایعی مانند پتروشیمی و معدن و آسانسور و خودروسازی و ابزار آلات و دوچرخه سازی و ….

یکی از پرکاربرد ترین و مهمترین آنها جرثقیل سقفی است. این جرثقیل های سقفی هم دارای انواع مختلفی هستند که می تواند در ابعاد و کاربرد های مختلفی به کار برود. جرثقیل های سقفی می توانند در محیط هایی با ابعاد مختلف به کار روند. از مزایای استفاده از این جرثقیل های سقفی به همین نیاز نداشتن به یک اپراتور همیشگی و استفاده در محیط هایی با مساحت کوچک و و حمل اجسام با دقت و ریسک کم میتوان اشاره کرد. این جرثقیل ها را به صورت عمومی میتوان به دو دسته تک پل و دو پل دسته بندی کرد.

جرثقیل-سقفی کاربرد انواع جرثقیل سقفی

انواع جرثقیل برقی سقفی

یکی از صنایعی که در سال های اخیر پیشرفت زیادی داشته و باعث شده است که مشکلات زیادی در صنایع حل شود و بسیاری از کارها را آسان کرده است صنع جرثقیل است. جرثقیل ها انواع مختلفی دارند که در جاهای مختلفی کاربرد دارند  از این جرثقیل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد جرثقیل سقفی و جرثقیل صنعتی و جرثقیل های دروازه ای و نفربر و بالابر هیدرولیکی که هر یک از آنها در مکان های مختلف در موارد زیادی کاربرد فراوانی دارند. جرثقیل ها سقفی انواع مختلفی دارنند که شما باید بر حسب نیاز و شرایط و محیطی که میخواهید از آنها استفاده کنید آنها را انتخاب کنید. جرثقیل های سقفی می توانند بر حسب مدل های مختلفی که دارند به صورت عمودی یا افقی یا در هر دو جهت حرکت کنند.

جرثقیل سقفی را بسیاری از افراد با نام های دیگری نظیر جرثقیل پل می شناسند. این جرثقیل در محیط های صنعتی کاربرد دارد. جرثقیل سقفی تشکیل شده از یک باند فرودگاه موازی که دارای یک پل به عنوان پوشاننده شکاف ها مورد استفاده قرار می گیرد. جرثقیل پل به کمک تجهیزات نام برده شده بلند کردن اجسام را انجام خواهد داد که این کار را در امتداد همان باند به طور موازی توسط پل تعبیه شده در آن انجام می گردد. به طور کلی می توان جرثقیل سقفی را به دو نوع تک پل و دو پل تقسیم کرد. هر کدام ویژگی خاص خودرادارند که برای خرید جرثقیل سقفی می تواند حائز اهمیت باشد.

جرثقیل سقفی برقی تک پل:برای خرید جرثقیل سقفی برقی تک پل باید بدانیم که این نوع جرثقیل از قابلیت و کارایی بالای برخوردار بوده به این دلیل که قادر است در دو جهت طولی و عرضی، حمل و جابجایی بار داشته باشد و این سبب شده که از قابلیت بالای در مکان های مثل سالن ها برای جابجایی بار استفاده شود . این نوع جرثقیل با پوشش دادن کل محوطه از کارایی بالای برخوردار بوده . لازم به ذکر است که جرثقیل سقفی تک پل در دو حالت رونشین و آویز موجود می باشند که در نوع رونشین بر روی ریل نصب می شود و این قابلیت را دارد که در که بر روی ریل حرکت کند و در نوع آویز ، جرثقیل به حالت آویز بوده که جرثقیل در زیر ریل تیری آویزان بوده و حرکت می کند.

جرثقیل-سقفی کاربرد انواع جرثقیل سقفی           22

اجزای تشکیل دهنده جرثقیل های سقفی

راهبر طولی یا اصلی تشکیل دهنده راهبر شامل :

۱. قوطی مستطیلی تشکیل شده از ناودانی ورق جوشکاری و یا پروفیل

۲. چرخ های با جنس چدن آلیاژی با گرافیت کروی قطر ۱۶۰ تا ۵۰۰ میلی متر که مقاومت آن در برابر سایش بالا و حرکت آن مناسب می باشد و صدای کمی دارد

۳. ضربه گیر برای مهار ضربه در انتهای راهبر طولی بسته شده است

۴. موتور گیربکس برای حرکت طولی

۵. پیچ مقاوم برای اتصال راهبر به پل

جرثقیل-سقفی کاربرد انواع جرثقیل سقفی               22

حرف آخر

در این مطلب در بازرگانی محمود قراچورلو کوشیدیم تا مقاله ای کامل در جهت آشنایی هرچه بیشتر شما با کاربرد ها و انواع جرثقیل های برقی برای شما آماده کنیم. امید است توانسته باشیم رضایت شما را جلب کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *