جهت آگاهی، قلاب  یکی از انواع متعلقات باربرداری است. بدون شک وسیله ای برای گرفتن و بلند کردن بار با جرثقیل و سایر تجهیزات بالابر، قلاب است. قلاب جرثقیل طبق استاندارد BS2903 به شش نوع تقسیم بندی می شوند که شامل: برای جابه جایی بارهای کوچک قلاب دسته دار – قلاب دسته دار با چشمی برای کار با زنجیر –  برای کار با سیم بکسل قلاب دسته دار با چشمی– قلاب C شکل دسته دار. طبق این استاندارد، مصالح به کار رفته در ساخت قلاب باید دارای چکش خواری بالایی بوده و بر اساس استاندارد باشد. برای این کار از تست سختی فلز یا تست برینل استفاده می شود.

قلاب  قلاب mgtradegolab

آزمایشات انجام شده برای تایید نهایی

در صورت لزوم، از آزمایشات مخرب و غیر مخرب مانند آزمایش رادیوگرافی، آزمایش ذرات مغناطیسی و آزمایش اولتراسونیک برای ارزیابی استحکام مواد مورد استفاده در ساختار قلاب استفاده می شود. شرکت ها و تولیدکنندگان قلاب باید کلیه محصولات خود را از نظر فرآیندهای ساخت و مواد مصرفی، عملیات حرارتی و آزمایش بر اساس استانداردهای قابل اجرا رعایت کرده و پس از تایید نهایی به مصرف کننده تحویل دهند. ماده اصلی مورد استفاده در ساخت قلاب ها فولاد است که پس از  عملیات حرارتی، ریخته گری یا آهنگری و فرم دهی برای افزایش استحکام آن سخت می شود.

در نهایت با کمک فرآیندهای ریخته گری و آهنگری، برند سازنده  قلاب و بار مجاز  روی بدنه  قلاب حک می شود که به راحتی جدا نمی شوند. به منظور تضمین ایمنی و سالم بودن قلاب، مراحل تست و بازرسی بر روی کلیه  قلاب های ساخته شده در بدنه مطابق با استانداردهای فعلی انجام می شود.

همچنین بخوانید: سیم بکسل

نحوه تعمیر و نگهداری قلاب

پس از بازرسی و آزمایش، هر گونه آسیبی که پیدا شد با تعمیر یا جایگزینی با قلاب جدید برطرف می شود. انجام  تعمیرات یا اصلاحات شامل: ترک خوردگی، شکافتن، شکستگی، خراشیدگی، خط خوردگی، خرابی گارانتی ایمنی و مسدود شدن آن و … قلاب فقط توسط افراد مجاز و طبق توصیه سازنده ساخته می شود. قطعات تعویضی و قطعات یدکی باید دقیقا مطابق با قطعه  اصلی باشد.

تعمیر قلاب  قلاب mgtrade487

همچنین بخوانید: تسمه و طناب ابریشمی

در آخر

همانطور که اشاره شد قلاب های جرثقیل، چه طناب های کششی و چه قلاب های زنجیره ای، وسیله ای متداول برای گرفتن و بلند کردن بارهایی هستند که بالابر یا جرثقیل از آن استفاده می کند. قلاب های جرثقیل بالابر معمولاً  به یک قفل ایمنی مجهز می شوند تا اطمینان حاصل شود که سیم بکسل یا زنجیر روی قلاب جرثقیل به درستی قرار گرفته است و  ایمنی را تضمین می کند. قلاب حاوی یک یا چند قرقره داخلی است و نیروی بالابر را افزایش می دهد. سازندگان قلاب قبل از عرضه قطعه به مصرف کننده و عرضه آن در بازار پس از تایید موظفند عملیات را مطابق با استانداردهای قابل اجرا، فرآیند ساخت و مواد مصرفی انجام دهند.

بازرگانی محمود قراچورلو وارد کننده انواع قلاب در سایز ها مختلف است. این محصول از مواد با کیفیت بالا ساخته شده است تا در سالهای آینده در خدمت شما باشد. با استفاده از تکنولوژی روز و با توجه به مشتریان طراحی شده است. بازرگانی  محمود قراچورلو  نیازهای شما را برآورده می کند و کیفیت عالی را با هزینه مقرون به صرفه ارائه می دهد.