جرثقیل های بازویی و دروازه ای

جرثقیل های بازویی و دروازه‌ای(Gantry & Jib Crane)

 • بازویی: این نوع سازه قابلیت نصب بالابرهای زنجیری و سیم بکسلی از ظرفیت 0.5 تن الی 6 تن و از دهانه 1 الی 5 متر و با زاویه چرخش 360 درجه در گروه های کامل مختلف و سرعت های حرکتی مختلف را دارا می‌باشد.
 • دروازه ای: این نوع سازه را می‌توان به صورت تک پل و جفت پل تا ظرفیت 100 تن و حداکثر دهانه 50 متر طراحی و اجرا نمود این نوع سازه بیشتر در محیط های باز استفاده می گردد و قابلیت طراحی کنسول یک(طرفه، دو طرفه) یا بدون کنسول را دارد

امروزه می توان جرثقیل را به عنوان یکی از مهمترین وسایل حمل و نقل ابزار و تجهیزات سنگین در نظر گرفت. جرثقیل ها در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند و کاربردهای زیادی دارند. به طور کلی می توان گفت استفاده از جرثقیل در بسیاری از صنایع با رونق زیادی همراه است. در این مقاله می خواهیم یکی از انواع جرثقیل موجود در بازار و عملکرد آن را به شما معرفی کنیم.

جرثقیل های بازویی و دروازه ای ja

نکات مهمی که باید درباره ی جرثقیل دروازه ای و انواع آن بدانید

جرثقیل دروازه ای ساختاری است که به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و به آن (Gantry crane) نیز می گویند. . جرثقیل دروازه ای دقیقا مانند یک دروازه و بر روی دو ستون شکل گرفته است اگر از دور به  آن نگاه کنید. به لطف این ساختار، در صورت نیاز می توان از جرثقیل های دروازه ای در داخل و خارج سالن ها و فضای بازاستفاده کرد. این نوع جرثقیل در دو نوع دروازه ای و نیمه دروازه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

جرثقیل های دروازه ای، مانند مدل های سقفی، عموماً به صورت تک پل، دو پل و کنسول بدون کنسول ساخته می شوند و در فضای باز استفاده می شوند.

پل های این جرثقیل در دو طرف پایه و جعبه چرخ های دو طرف قرار دارد و حرکت طولی این جرثقیل ها بر روی ریل های واقع در زمین صورت می گیرد. این جرثقیل ها به طور گسترده در مراکز حمل و نقل، کانتینر، مراکز صنعتی و تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند.

جرثقیل نیم دروازه ای یا Semi Gantry Crane

این جرثقیل ها به شکل L معکوس ساخته شده اند.  یک طرف آن بر روی ریل زمینی حرکت می کند و طرف دیگر روی تیرهای سقفی. جرثقیل نیم دروازه ای در مواردی مورد استفاده می شود که استفاده از بخشی از عرض سالن مورد نظر باشد. نیم سقفی و دروازه ای، نوع نیم دروازه ای این جرثقیل ها است  و برای تخلیه بار در فضاهای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد ساخته می شوند هم به صورت دوپل و تک پل.

جرثقیل های بازویی و دروازه ای ja3

جرثقیل دروازه ای دو پل

این نوع جرثقیل شامل دو پل، دو تکیه گاه کالسکه و بالابر و تجهیزات برقی است. این جرثقیل ها در مناطق باز برای تخلیه و بارگیری استفاده می شوند. به دلیل استفاده از عرض، این نوع جرثقیل عمدتا به صورت کنسول دار و یک طرفه و دو طرفه تولید می شود.

جرثقیل های بازویی و دروازه ای ja4

جرثقیل دروازه ای تک پل

یک جرثقیل دروازه ای تک پل با ظرفیت و دسترسی محدود ساخته می شود و در مناطق باز برای جابجایی، تخلیه و بارگیری استفاده می شود. یکی از ویژگی های این نوع جرثقیل این است که نوع براکت یا کنسول آن می تواند عرض بیشتری را پوشش دهد.

نکات مهمی که هنگام ساخت و نصب جرثقیل دروازه ای یا نیم در وازه ای (یک پل یا دو پل) باید در نظر داشته باشید:

 • با جرثقیل های دروازه ای و نیمه دروازه ای، لازم است طول سر و فاصله چرخ ها را دقیقاً محاسبه کنید
 • در جرثقیل دروازه انتخاب زاویه بین ستون ها بسیار مهم است.
 • در انواع مختلف جرثقیل دروازه ای و نیم دروازه طراحی اتصالات بسیار مهم است.
 • جهت محافظت در برابر تابش مستقیم آفتاب و یا در برابر بارش باران توصیه می شود تا تجهیزات موتوری و برقی جرثقیل دروازه ای مجهز به سایبان باشد.

تأثیر باد بر عملکرد موتورهای طولی و عرضی جرثقیل های دروازه ای بسیار موثر است، بنابراین جرثقیل دروازه ای در برابر عمل باد و نیروهای لرزه ای در برابر کج شدن ویا واژگونی باید کنترل شود .

جرثقیل های دروازه و مهمترین مزایای استفاده شامل :

 • این سازه در مناطق باز برای حمل و جابجایی وسایل و قطعات مناسب هستند.
 • در حالت تک پل و دوپل این نوع ها جرثقیل می توان اجرا نمود.
 • جرثقیل های دروازه ای بارگیری و تخلیه در مناطق صنعتی را سرعت می بخشد.
 • مصرف برق کمی دارند و بهینه هستند.
 • از کابین اپراتوری یا سکوی محل اپراتور می توان برای تسهیل عملکرد جرثقیل های دروازه ای و جرثقیل های نیمه دروازه استفاده کرد.
 • انواع طرح ها را می توان برای دستیابی به اهداف مورد نظر در اجرای جرثقیل دروازه ای ارائه داد.
 • استفاده از آسان است و عملکرد این جرثقیل ساده است و نیازی به دانش یا مهارت خاصی ندارد.

جرثقیل های بازویی و دروازه ای ja5

جمع بندی

بلند کردن تجهیزات سنگین از لحاظ تاریخی برای همه تولیدکنندگان در صنایع مختلف مشکل ساز بوده است. اگرچه نیروهای بیشتری اعزام شدند، اما هزینه ها و خطرات زیاد بود. اما در حال حاضر می توان این جابجایی ها را با انواع جرثقیل های بازویی و دروازه ای به راحتی انجام داد.

بازرگانی  محمود قراچورلو  عرضه کننده جرثقیل های بازویی و دروازه ای است. این محصول از مواد با کیفیت بالا ساخته شده است تا در سالهای آینده در خدمت شما باشد. با استفاده از تکنولوژی روز و با توجه به مشتریان طراحی شده است. بازرگانی  محمود قراچورلو  نیازهای شما را برآورده می کند و کیفیت عالی را با هزینه مقرون به صرفه ارائه می دهد.