جرثقیل سقفی زنجیری و سیم بکسلی

 انتخاب جرثقیل سقفی مناسب، برای اکثر استفاده کنندگان، کاری سخت و گیج کننده است. قطعا شما هم با جداول پر از اعداد در کاتالوگ جرثقیل های سقفی برخورد کرده اید. برای انتخاب راحتتر و هوشمنداته تر برای شما لیستی از مهمترین مشخصات جرثقیل های سقفی زنجیری آماده کرده ایم.

فروش جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

 بالابر(جرثقیل) های زنجیری دستی و الکتریکی به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در مرحله اول باید محیط استفاده و نوع باری که قرار است برای آن استفاده شود را مشخص کنید.

ظرفیت جرثقیل سقفی :

 ابتدا باید بدانیم که جرثقیل سقفی چه وزنی را نیاز است بلند کند؟ هنگامی که مقدار وزن مورد نظر را داشته باشیم، میتوان ظرفیت مناسب جرثقیل سقفی را انتخاب کرد. معمولا برای اطمینان بیشتر، بالابر را با تناژ بالاتر از مقدار نیاز تهیه می کنند. این کار برای ضریب ایمنی بالاتر و کاهش فرسایش جرثقیل در طول زمان انجام می شود.

جهت استعلام قیمت و خرید انواع جرثقیل سقفی سیم بکسلی و زنجیری با بازرگانی محمود قراچورلو تماس بگیرید.

قیمت جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

بلند کردن

 برای این بخش باید دو مورد مهم را بررسی کنیم. در مرحله اول اینکه بار در چه ارتفاعی از دستگاه جرثقیل سقفی قرار دارد و دوم اینکه در چه ارتفاعی نسبت به جرثقیل قرار میگیرد.

 به صورت کلی طول زنجیری که با بالابر خریداری میکنید، بسیار مهم است. زیرا در صورت کوتاه بودن زنجیر، امکان اضافه کردن زنجیر به آن وجود ندارد و باید زنجیر به صورت کامل تعویض شود که هزینه سنگینی را در بر خواهد داشت؛ ولی اگر در ابتدای خرید زنجیر کافی تهیه کنید، هزینه قابل توجه ای را متحمل نخواهید شد.

حین خرید بهتر است ۵۰ سانت الی ۱ متر زنجیر اضافه تر تهیه کنید.

سرعت

 سرعت بالابردن (lifting speed) از مشخصه هایی است که از دید خریداران خیلی مورد توجه نیست ولی بسیار حیاتی و ضروری است. برای انتخاب سرعت بالابردن جرثقیل سقفی بهتر است که از کارشناسان مشاوره بگیرید. سرعت های معمول از ۲ فوت بر دقیقه تا ۱۶ فوت بر دقیقه هستند که سرعت های بالاتر تا ۱۰۰ فوت بر دقیقه نیز تولید شده است.

سرعت بالابردن به عوامل متعددی بستگی دارد. عامل اصلی ایمنی است. برخی از عواملی که بایستی برای تعیین سرعت مورد نیاز بالابر بررسی شوند عبارتند از: نحوه برداشت بار، شکنندگی، شوک پذیری بار و شرایط محیطی

جهت سفارش و خرید انواع جرثقیل سقفی سیم بکسلی و زنجیری با بازرگانی محمود قراچورلو تماس بگیرید.

برق ورودی

 برق ورودی نیز پارامتر بسیار مهمی در تهیه جرثقیل سقفی است. نوع و مقدار ولتاژ ورودی جرثقیل را باید قبل از خرید تعیین کنیم. در صورت استفاده از جرثقیل با ولتاژ غیر مناسب، احتمال سوختن موتور الکتریکی جرثقیل وجود دارد.

ولتاژ کلید کنترل

 ولتاژ کنترل، ولتاژ خروجی از جرثقیل در مدار کنترل است. به زبان ساده تر مقدار ولتاژی است که در کلید اپراتوری جرثقیل جریان دارد. این مقدار ۱۱۵ ولت یا ۲۴ ولت میتواند باشد. در صورت امکان ولتاژ ۲۴ ولت به دلایل ایمنی بهتر است.

طول کابل آویز کنترل

 طول کابل آویز کنترل، طول کابل کنترلی است که از بالابر تا کلید فرمان آویزان شده است. طول این کابل با توجه به محل قرارگیری کنترل نسبت به بالابر تغییر میکند. در موارد خاص احتمال کاهش یا افزایش طول کابل وجود دارد. مثلا ممکن است جرثقیل وسیله ای را از کانال به عمق ۱۰ متر به بیرون بیاورد ولی اپراتور روی سطح زمین باشد. یعنی تفاوت طول زنجیر با کابل آویز کنترل ۱۰ متر است. ولی بصورت استاندارد ارتفاع کابل کنترل ۱۰۰ ال ۱۲۰ سانتیمتر کمتر از طول زنجیر انتخابی شماست. به عبارتی دیگر در ارتفاع ۱۰۰ الی ۱۲۰ سانتی متری از زمین قرار میگیرد.

نوع آویز

 آویز محل اتصال جرثقیل سقفی به پل حمال بار یا ترولی است. به صورت کل دو نوع آویز برای جرثقیل های سقفی در نظر گرفته میشود. نوعی از آویز ها دارای شفت (shaft) هستند و نوعی دیگر از طریق هوک (hook) به محل تعبیه شده متصل میشوند. اتصال از طریق هوک هم به دو صورت هوک ثابت و هوک با قابلیت چرخش است. برای محلهایی که نیاز به اتصال با هوک است و چرخاندن بار نیاز نیست، بهتر است که از نوع هوک ثابت استفاده شود.

انتخاب انواع جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

ترولی

 انواع مختلفی از ترولی وجود دارد که با توجه به شرایط کاری، نوع پل جرثقیل و هزینه میتواند متفاوت باشد. مطرح ترین ترولی ها به صورت زیر هستند:

جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

   ترولی ساده: این ترولی مستقیما توسط اپراتور و با استفاده از سیم یا طناب آویز در طول ریل قابل جابجایی است. استفاده از این نوع ترولی برای وزن های کم و در کارگاهها کوچک معمول است.

   ترولی زنجیری: این نوع ترولی دارای یک ست گیربکس ساده است که با حرکت دادن زنجیر و چرخیدن فولی موجود در سر چرخدنده ها، ترولی در مسیر ریل حرکت میکند. ترولی های زنجیری هم برای وزن های کم و مقدار حرکت کم توصیه میشوند و کار کردن با آنها به نسبت کار با ترولی های دستی ساده تر است.

خرید جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

ترولی برقی: این نوع ترولی بهترین و راحتترین نوع ترولی در استفاده های متعدد است. ترولی های برقی دارای موتور و گیربکس جداگانه بر روی خود هستند که امکان حرکت در طول ریل را به راحتی با فشردن یک دکمه امکان پذیر میکنند. سرعت حرکت ترولی برقی پارامتر تاثیر گذاری در ایمنی محل کار شماست. برای وزن های سنگین از سرعت های کمتر حرکت ترولی استفاده میکنند. کنترل حرکت ترولی های برقی به دو صورت کلید جداگانه و یا کلید مشترک با بالابر موجود هستند.

ترولی زنجیری مخصوص جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

نوع پروفیل بوم جرثقیل

بصورت کلی سه نوع پروفیل برای بوم (Beam) جرثقیل وجود دارد.

جرثقیل های سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

پروفیل (تیرآهن) I: این نوع پروفیل که به نام های H و یا I شناخته میشوند دارای دو نوع S section و W section هستند. طبق عکس بالا که تصویری از مقطع تیر آهنهای H از دو نوع مختلف هستند، مشاهده میکنید که در نوع W لبه های Flange کاملا موازی هستند ولی در نوع S این لبه ها به صورت ناموازی و در داخل دارای شیب میباشند. مقدار لبه مناسب در دو نوع S و W متفاوت هستند.

WF-Beam: این نوع پروفیل ها که از نوع I یا H گرانتر هستند، مخصوص استفاده در جرثقیل ساخته میشوند. این پروفیل ها دارای سه بخش متفاوت اند که به وسیله جوشکاری نفوذی، به هم متصل میشوند. بخش پایینی که بیشترین فشار را تحمل میکند از فولاد های پرکربن با استحکام بالا و سختی بالا تولید میشوند که بر اثر حرکت ترولی و اصکاک با چرخ های آن، دچار خوردگی سایشی نشوند. بخش Web و Flange از فولاد های معمول و به صورت تسمه های صاف به بخش پایینی جوشکاری میشوند.

تهیه و تدوین: مرتضی فراهانی از تیم فنی بازرگانی محمود قراچورلو

قیمت جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی جرثقیل سقفی

برای مشاوره رایگان در زمینه انتخاب انواع جرثقیل سقفی، با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

 

سایر عناوین مرتبط

  • جرثقیل سقفی